بلاگ

تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال دوربین مداربسته

زوم اپتیکال با دیجیتال دوربین مدار بسته

تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال دوربین مداربسته در چیست؟

تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال دوربین مداربسته، پرسش و دغدغه ای برای افرادی است که به دنبال خرید آگاهانه دوربین های امنیتی برای فضاهای کار و یا زندگی خود هستند. احساس نیاز به فیلم برداری امنیتی یا نظارتی در فضاهای متفاوت نیازی جدی در جوامع امروزی است.

با شروع نیاز و اقدام به خرید دوربین مداربسته، خریدارن با انبوهی از اصطلاحات و ویژگی ها مواجه می شوند که باعث ایجاد سوال های متفاوتی می گردد، یکی از رایج ترین این سوال ها مربوط به تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال در دوربین مدار بسته است که در این مقاله تلاش می کنیم به شکل ساده و مفهوم برای همیشه پاسخ این سوال را در ذهن شما روشن کنیم.

یکی از قابلیت های پیشرفته در دوربین های امنیتی که در ارتقاء ایمنی بسیار کمک کننده خواهد بود، قابلیت بزرگ نمایی یا همان زوم تصویر است. انواع متفاوتی از لنز های دوربین امنیتی با قابلیت زوم متفاوت یعنی اپتیکال و دیجیتال وجود دارد که در ادامه این مطلب، انواع این بزرگ نمایی و نیز مقایسه زوم دیجیتال و اپتیکال دوربین مداربسته را مورد بررسی قرار می دهیم. برای دریافت اطلاعات تخصصی تر و مشاوره با کارشناسان ما می توانید با ما در دوربین مارکت تماس بگیرید.

زوم دیجیتال و اپتیکال دوربین مداربسته

زوم دیجیتال و اپتیکال در دوربین های مدار بسته

زوم در دوربین امنیتی به چه معناست؟

دوربین های امنیتی، به منظور تامین امنیت طراحی شده اند و این کار را با استفاده از ارائه تصاویر زنده و ضبط شده از محیط انجام می دهند. اگر برای خرید این سیستم های امنیتی، نگاهی به مشخصات این دوربین ها انداخته باشید، احتمالا اصطلاح زوم دیجیتال و یا اپتیکال را شنیده اید. ما در این مقاله به دنبال ارائه توضیح تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال در دوربین مدار بسته هستیم؛ اما پیش از آن، پرسشی که برای کاربران ایجاد می شود این است که قابلیت زوم در این دوربین ها به چه معناست؟

قابلیت زوم و یا بزرگ نمایی تصاویر در دوربین های امنیتی به معنای تغییر فاصله کانونی برای داشتن تصاویری با جزئیات بیشتر و بزرگ تر است. این مسئله به ویژه در هنگام رخ دادن یک تخلف و برای شناسایی مجرمان و ردیابی اهدافی از این قبیل، بسیار کاربردی خواهد بود. انواع لنز دوربین مداربسته، در دو گروه لنز های ثابت و متغیر دسته بندی می شوند که هر کدام بر اساس ویژگی های خود، نوع خاصی از زوم را ارائه می کنند که به زوم اپتیکال و دیجیتال مشهور هستند.

زوم اپتیکال چیست؟

برای بررسی تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال دوربین مداربسته، باید با تعریف این دو نوع از زوم تصاویر بیشتر آشنا شویم. زوم اپتیکال دوربین امنیتی به این معناست که شما می توانید با حفظ کیفیت تصاویر، بر روی تصویر زوم کنید و فاصله کانونی را تغییر دهید. زوم اپتیکال در واقع در خود دوربین و با استفاده از لنز اتفاق می افتد و نیازی به نرم افزار خاصی ندارد و البته تصاویری با وضوح بیشتر پس از بزرگنمایی ارائه می کند. قابلیت اپتیکال در زوم تصاویر، مربوط به لنزهای متغیر و یا وریفوکال می باشد که به بزرگنمایی نوری مشهور است و سطح بالایی از جزئیات را ارائه می کند.

زوم اپتیکال و دیجیتال در دوربین مدار بسته

مقایسه زوم اپتیکال و دیجیتال در دوربین مدار بسته

زوم دیجیتال چیست؟

در ادامه بررسی فرق زوم اپتیکال با دیجیتال دوربین مدار بسته، به زوم دیجیتال در دوربین های امنیتی می رسیم. زوم دیجیتال در واقع بخش نرم افزاری دوربین های امنیتی است که درست مانند نرم افزارهای ویرایش تصاویر عمل می کند و با استفاده از این قابلیت، تصاویر را برای دیدن جزئیات بیشتر، بزرگ نمایی می کند. در مقایسه زوم دیجیتال و اپتیکال دوربین مداربسته باید گفت که زوم دیجیتال، تصاویری با وضوح کمتر نمایش می دهد.

تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال در دوربین مدار بسته

تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال در دوربین مدار بسته در واقع در نحوه بزرگنمایی تصاویر است. زوم اپتیکال همان طور که اشاره کردیم، تصاویر را به صورت واقعی و با استفاده از لنز، بزرگ می کند؛ ولی زوم دیجیتال، به معنای استفاده از ابزارهای خاص برای بزرگ نمایی تصاویر می باشد که با وضوح کمتری همراه است.

در واقع زوم اپتیکال به معنای حرکت به سمت سوژه برای دیدن جزئیات بیشتر و زوم دیجیتال به معنای استفاده از نرم افزار برای این منظور است. در جدول زیر، به صورت خلاصه، تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال دوربین مداربسته را مورد بررسی قرار داده ایم.

مقایسه زوم دیجیتال و اپتیکال دوربین مداربسته

زوم اپتیکال

زوم دیجیتال

استفاده از لنز برای زوم تصاویر

استفاده از نرم افزار برای زوم تصاویر

وضوح بالای تصاویر

تصاویری با وضوح و جزئیات کمتر

کاهش زاویه دید با زوم کردن

احتمال تار شدن تصویر پس از زوم کردن

این موارد، بخشی از تفاوت ها و نیز مزایا و معایب این دو نوع از زوم تصاویر هستند که هر کدام در موارد خاصی کاربرد دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر و مشاوره انتخاب نوع لنز و نوع دوربین امنیتی خود با ما در دوربین مارکت در تماس باشید.

تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال دوربین مداربسته

زوم اپتیکال و زوم دیجیتال در دوربین مداربسته

انتخاب بهترین نوع دوربین از دوربین مارکت

حال که با فرق زوم اپتیکال با دیجیتال دوربین مدار بسته آشنا شدیم، نوبت به انتخاب نوع این دوربین ها می رسد. انتخاب نوع دوربین های امنیتی، نیاز به بررسی دقیق نیازهای محیط و اهداف امنیتی دارد تا بتوان به سمت یک خرید موفق حرکت کرد. یک نکته مهم در هنگام انتخاب این تجهیزات امنیتی، خرید از یک فروشگاه و نمایندگی معتبر می باشد که هم بتواند شما را در جهت انتخاب ویژگی های فنی دوربین مانند نوع لنز و زوم راهنمایی کند و هم با ارائه کالاهای اصل و با کیفیت با گارانتی معتبر، از بابت کیفیت دوربین امنیتی به شما اطمینان بدهد.

برای انتخاب بهترین نوع از دوربین امنیتی بر اساس نیاز و بودجه خود می توانید به سایت دوربین مارکت مراجعه کرده و انواع مختلف این سیستم های امنیتی را با درک تفاوت دوربین آنالوگ و تحت شبکه که دو فناوری اصلی این دوربین ها هستند، مشاهده و سفارش خود را ثبت کنید. همچنین می توانید برای مشاوره انتخاب این دوربین ها، با کارشناسان ما در دوربین مارکت در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *