بلاگ

انواع لنز دوربین مداربسته را بشناسید!

مشخصات انواع لنز دوربین مدار بسته

شناخت انواع لنز دوربین مداربسته، یکی از راه حل هایی است که می تواند به شما در انتخاب دوربین امنیتی مناسب کمک کند. نظارت بر محیط زندگی و یا کار یکی از راهکارهایی است که تکنولوژی برای انسان ها ارائه داده است و از این طریق می توانند علاوه بر کنترل شرایط محیط، امنیت همه ساکنان یک فضا را تامین کنند.

دوربین های مداربسته امنیتی، ابزاری برای نظارت هستند که هم از راه دور و هم در محیط، با نمایش تصاویر ضبط شده و یا زنده از فضا، ایمنی را بالاتر می برند. یکی از ملاحظات مهم برای انتخاب نوع مناسب دوربین امنیتی، پوشش کامل محیط و فضاهای جرم خیز می باشد؛ بنابراین شناخت شما از لنز ها و انتخاب درست انواع لنز دوربین های مداربسته از اهمیت بالایی برای رسیدن به زاویه دید دلخواه برخوردار است.

لنز اصلی و مهم ترین جز هر دوربینی است؛انتخاب دقیق انواع لنز دوربین مدار بسته می تواند تا حد زیادی به بهبود عملکرد سیستم دوربین امنیتی از طریق دستیابی به تصاویر واضح با زاویه دید مناسب کمک کرده و از بروز مشکلات جلوگیری کند.

اگر شما هم قصد تهیه یک دوربین امنیتی دارید، نکات آشنایی با مقایسه انواع لنز دوربین مداربسته را در ادامه این مقاله دنبال کنید. همچنین برای دریافت مشاوره و دریافت اطلاعات تخصصی تر می توانید با کارشناسان ما در دوربین مارکت تماس بگیرید.

لنز در دوربین مداربسته

شناخت لنز در دوربین مداربسته

انواع لنز دوربین مدار بسته

دو نوع اصلی از انواع لنز دوربین مدار بسته وجود دارد که یا ثابت هستند و یا متغیر. لنز های متغیر و یا وریفوکال و نیز لنز های ثابت که خود به دو نوع دستی و یا موتورایز دسته بندی می شوند، انواعی از این لنزها هستند که بر اساس اهداف امنیتی و نیازهای کاربران می توانند مزایای متفاوتی در محیط های مختلف داشته باشند.

هر کدام از انواع لنز در دوربین مداربسته، ویژگی های خاصی را در کاربردهای متنوع ارائه می کنند که با شناخت کامل از ویژگی های فنی این لنزها می توان درباره انتخاب بهترین لنز دوربین مداربسته به سادگی تصمیم گیری کرد.

فاصله کانونی و نیز امکان زوم یا بزرگنمایی تصویر، نکته ای است که در دسته بندی انواع لنز دوربین مداربسته ملاک تصمیم گیری قرار می گیرد و تفاوت لنز دوربین های مداربسته را تشکیل می دهد. در ادامه ویژگی های فنی و محیطی هر یک از انواع لنز دوربین مدار بسته را مورد بررسی قرار میدهیم تا بتوانید خریدی حرفه ای و رضایت بخش داشته باشید.

لنز ثابت یا Fixed

لنز ثابت یا Fixed یکی از انواع لنز دوربین مداربسته است که مشخصات ثابتی دارد. در واقع فاصله کانونی و میدان دید در این دوربین ها ثابت است و نیز امکان بزرگنمایی تصویر در دوربین های با لنز ثابت وجود ندارد که ممکن است برای برخی از افراد محدودیت ایجاد کند؛ اما این دوربین ها کاربردهای گسترده ای دارند.

در داخل شرکت ها، ادارات، منازل مسکونی و نیز فضاهایی مانند لابی و سالن ها که نیازی به تغییر میزان جزئیات تصویر نیست، به خوبی کار می کنند. علاوه بر این، این لنزها قیمت های مناسب تر و اقتصادی تری نیز دارند و به همین دلیل از محبوبیت بالایی در میان مخاطبان دنیای امنیت برخوردار هستند.

لنز متغیر یا Varifocal

لنز متغیر دستی که در بازار دوربین های امنیتی با نام لنز وریفوکال شناخته می شود، نوع دیگری از مشخصات لنز دوربین مداربسته است که قابلیت تنظیم فاصله کانونی و بزرگنمایی تصویر را از طریق پیچ های تعبیه شده در زیر دوربین دارد؛ در نتیجه برای تغییر میدان دید و بزرگنمایی یا زوم تصویر، نیازی به تغییر مکان دوربین نیست و تنها با انجام یک سری از تنظیمات ساده می توان جزئیات بیشتری را با وضوح بیشتر، از محیط مشاهده کرد. تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال دوربین مداربسته نیز بر اساس همین ویژگی این دوربین ها تعریف می شود.

لنزهای وریفوکال در مکان هایی که فاصله دوربین تا محل مورد نظر برای نظارت زیاد است، بیشترین کاربرد را دارند و در واقع برای کارخانه ها و فضاهای باز، بهترین لنز دوربین مداربسته محسوب می شوند. به عنوان مثال در تصویر زیر تغییر در فاصله کانونی و زوم تصویر با استفاده از لنز وریفوکال را مشاهده می کنید. 

لنز متغیر موتورایز یا Motorized

لنز متغیر موتورایز که از دسته لنزهای متغیر است، قابلیت زوم خودکار(از راه دور) را ارائه می کنند. این قابلیت باعث می شود که اگر احتیاج به تغییر میزان بزرگنمایی تصویر داشتید، نیازی به انجام تنظیمات دستی نباشد و شما بتوانید حتی پس از نصب دوربین هم از طریق دستگاه NVR جزئیات تصویر را تغییر دهید. 

این فناوری در این نوع لنز باعث می شود که دوربین در یک مکان با فاصله نسبتا زیاد هم بتواند با زوم خودکار، در صورت نیاز، تصاویر واضح تر و پر جزئیات تری را ارائه کند. این دوربین ها هم مانند دوربین های وریفوکال در فضاهای بزرگ و در فاصله های زیاد، کارایی بهتری را از خود نشان می دهند. در نوع دیگری از دوربین ها هم که دوربین اسپید دام نامیده می شود، لنز موتورایز متغیر به کار می رود که قابلیت چرخش در همه جهات را نیز فراهم می کند.

مشخصات لنز دوربین مداربسته

بررسی لنز دوربین های مداربسته

انتخاب دوربین با لنز مناسب

انتخاب یک سیستم امنیتی کارآمد، مستلزم انتخاب بهترین نوع دوربین و همچنین مشخصات لنز دوربین مداربسته می باشد. هر سه نوع لنز ثابت، متغیر و متغیر موتورایز،کاربردهای خاصی را ارائه می دهند که در اندازه خود دارای تصاویر واضح و با جزئیات خوبی می باشد.

در نتیجه هر فرد یا هر نهاد باید بر اساس بودجه ای که برای سیستم امنیتی خود در نظر گرفته است و نیز شرایط محیط و اهداف امنیتی، دوربینی با مناسب ترین انواع لنز دوربین مداربسته انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را از نصب این سیستم داشته باشد.

ایجاد تجربه شیرین یک خرید حرفه ای برای شما، ما را بر آن داشت تا با مقایسه انواع لنز دوربین مداربسته در خدمت شما باشیم؛ اما همواره مشورت با کارشناسان در این زمینه می تواند بسیار مفید باشد.

یک فرد متخصص در این زمینه، می تواند شما را به سمت انتخاب بهترین لنز دوربین مداربسته که برای شرایط شما مناسب است، هدایت کند. برای کسب اطلاعات تخصصی درباره انتخاب دوربین های امنیتی و نیز انواع لنز دوربین های مداربسته و همچنین ثبت سفارش خرید تجهیزات امنیتی، با کارشناسان ما در دوربین مارکت در تماس باشید. هم چنین در بلاگ دیگری از دوربین مارکت می توانید درباره تفاوت دوربین وارم لایت و استارلایت بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *