بلاگ

فشرده سازی تصویر دوربین مدار بسته H265

فشرده سازی H.265 2

در این مقاله جهت آشنایی شما کاربران گرامی توضیحاتی در مورد دوربین مدار بسته H265 و دوربین مدار بسته H264 ارائه می گردد. فناوری فشرده سازی H.265، نوعی از تکنولوژی دوربین های امنیتی است که برای ذخیره سازی تصاویر دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد.

یک سیستم کامل دوربین امنیتی، متشکل از اجزای مختلفی است که در کنار یکدیگر امکان تصویربرداری و نظارت بر محیط را فراهم می کنند. این اجزا شامل دوربین امنیتی، دستگاه ذخیره سازی تصاویر، نمایشگر و کابل ها و سیم ها می باشند. تکنولوژی فشرده سازی H.265 که موضوع این مقاله می باشد، در واقع یکی از فناوری های دستگاه های ضبط کننده تصاویر است که در سال های اخیر به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است.

اگر شما هم درباره این تکنولوژی در دوربین های امنیتی کنجکاو هستید، آشنایی با این تکنولوژی را در ادامه این مطلب دنبال کنید. همچنین برای دریافت مشاوره و راهنمایی می توانید با کارشناسان دوربین مارکت در تماس باشید و بهترین سیستم امنیتی را برای تامین امنیت محیط خود انتخاب کنید.

فناوری H265 چیست؟

فناوری  H265یک روش و استاندارد در فشرده سازی تصاویر دوربین مداربسته است که نام اصلی آنHEVCHigh Efficiency Video Coding می باشد و با استفاده از این تکنولوژی می توان میزان فضای اشغال شده در حافظه هارد دستگاه ضبط تصاویر را بسیار کم کرد.

در سیستم های نظارت تصویری یکی از پارامترهای مهم، میزان فضای حافظه مورد نیاز ذخیره سازی می باشد که فرمت دوربین مدار بسته H265 یکی از بهترین انتخاب ها می باشد که میزان حجم تصاویر ذخیره شده در دستگاه را تا حد زیادی کاهش می دهد.

این فرمت ذخیره سازی در واقع یک کدگذاری فایل های خام تصاویر دوربین مدار بسته می باشد؛ این رمز گذاری بدون افت کیفیت تصاویر دوربین انجام می شود؛ به این معنی که کیفیت تصاویر، همان کیفیت خروجی اصلی دوربین امنیتی است؛ اما حجم تصاویر برای ذخیره سازی کاهش داده می شود. در فرمت h265،  کاهش 50 درصدی حجم تصاویر نسبت به فرمت دوربین مدار بسته H264  انجام شده است که این مساله یکی از مزیت های بزرگ این فرمت محسوب می شود.

استفاده از دوربین مدار بسته H265 و تکنولوژی H.265 در سیستم های بزرگ و قدرتمند شبکه ای بسیار الزامی است؛ زیرا در این روش پهنای باند مصرفی بین 40 تا 80 درصد کاهش می یابد.

فرمت h265

تاریخچه فرمت های فشرده سازی تصویر

تکنولوژی H265 در دوربین مداربسته که یکی از فرمت های فناوری H265 می باشد، مسیر پیچیده ای را تا رسیدن به این مرحله طی کرده است. همان گونه که اشاره گردید، با اختراع دوربین های امنیتی، نیاز های جانبی این دوربین ها چالشی برای تولید و ابداع فناوری های نوین گردید. به طور خلاصه در ابتدای تولید دوربین های امنیتی مدار بسته، بحث ذخیره سازی اطلاعات دوربین ها بسیار مهم بود و ذخیره سازی اطلاعات بر روی کاست انجام می شد و برای ذخیره سازی تصاویر دوربین از فرمت های MPEG  استفاده می گردید.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، هاردهای ذخیره سازی تصاویر با مقدار مشخص اطلاعات بر روی خود به بازار آمد؛ اما این هارددیسک ها به دلیل حجم بالای دیتای ذخیره شده در فضای هارد دیسک درون DVR  و  NVR، کاربران را از لحاظ مدت زمان ذخیره دچار مشکل می نمود و کاربر زمان زیادی از تصاویر خود را در اختیار نداشت.

مشاوره و راهنمایی رایگان با شماره ویژه : 91015108-021

برای حل این معضل، با پیشرفت تکنولوژی ذخیره سازی تصاویر، فرمت دوربین مدار بسته  H264 و دوربین مدار بسته H265 وارد بازار شد که تحول شگفت انگیزی در ذخیره سازی تصاویر دوربین مدار بسته هم از نوع دوربین مداربسته AHD و هم فناوری تحت شبکه ایجاد نمود. این فرمت ها تصاویر دوربین را با کاهش حجم و با حفظ کیفیت بر روی دستگاه ضبط کننده دوربین ذخیره می کنند. فشرده سازی H.265 نسخه به روز این فرمت ها می باشد که دو برابر فناوری H264 کاهش حجم تصاویر را انجام می دهد.

آشنایی با فرمت دوربین مدار بسته H264

برای شناخت بهتر تکنولوژی H.265، ابتدا تکنولوژی قبلی در فرمت های ذخیره سازی را مورد بررسی قرار می دهیم. H264 هم مانند فرمت h265، به کاهش فضای هارد ذخیره سازی تصاویر از طریق فشرده کردن تصاویر کمک می کند. فرمت دوربین مدار بسته H264 باعث گردید حجم ذخیره سازی نسبت به فرمت های قدیمی ذخیره سازی تا حدود 50 درصد کمتر شده و فضای هارد دیسک را بدون اینکه باعث افت کیفیت تصویر گردد، ارتقا دهد. به همین منظور این تکنولوژی جایگزین فرمت های قدیمی در تولید دوربین مدار بسته گردید.

مولفه های موثر بسیاری در رابطه با کیفیت تصاویر دوربین موجود می باشند که رابطه مستقیم با حجم اشغال شده در فضای هارد دیسک دارند که عبارتند از نرخ بیت، رزولوشن و تعداد فریم های تصویر که با پایین اوردن این مولفه ها می توان حجم فایل های ذخیره شده را کاهش داد؛ اما با این روش، کیفیت تصاویر نیز کاهش پیدا می کند و این روش را نمی توان جایگزین مناسبی دانست.

اما در سیستم دوربین مدار بستهH264، ابتدا تصاویر به صورت پشت سر هم قرار گرفته شده و با یک دیگر مقایسه می شوند؛ این مقایسه به این صورت است که وضعیت تمامی پیکسل های تشکیل دهنده تصویر بررسی شده و اگر تغییری ایجاد شده باشد (حرکت یا بالا و پایین رفتن میزان نور)، تصاویر جدید ذخیره می شوند؛ این ذخیره تصویر به این معنی است که فقط قسمت هایی که دچار تغییر شده اند، ذخیره می شوند و مابقی تصاویر که دچار تغییر نشده اند از تصویر قبلی باقی می مانند و این مساله باعث صرفه جویی در فضای ذخیره سازی تصاویر خواهد شد.

مشاوره و راهنمایی رایگان با شماره ویژه : 91015108-021

تفاوت h264 با h265 چیست؟

حال که با دو فرمت اصلی ذخیره سازی تصاویر دوربین آشنا شدیم، تفاوت h264 با h265 را مورد بررسی قرار می دهیم. اگر بخواهیم به طور درست و منطقی تفاوت H264 و H265 را بررسی کنیم، باید دو سیستم مشابه به هم را در کنار هم بگذاریم و عواملی مانند حجم دیتا، سرعت رمزگذاری، پهنای باند و نرخ بیت ریت را بررسی کنیم که در سیستم H265  حجم دیتا تا 50 درصد کاهش یافته و سرعت رمز گذاری بسیار بالاتر رفته است.

جدول بررسی تفاوت h264 با h265

فناوری H265

فناوری H264

فرمت های پشتیبانی شده

mkv, mp4, qtff, asf, avi, mxf, ps, ts, 3gp

mkv, mp4, qtff, asf, avi, mxf, ps, ts, m2ts, evo, 3gp, f4v

پهنای باند توصیه شده برای رمزگذاری ویدئو

480p — 0.75 Mbps

720p — 1.5 mpbs

1080p — 4 Mbps

4K — 15 mbps

480p — 1.5 Mbps

720p — 3 mpbs

1080p — 6 Mbps

4K — 32 mbps

پهنای باند مورد نیاز برای پخش 4K

15 mbps

32 mbps

عمق رنگ

10 bit

8 bit

این موارد برخی از تفاوت های تکنولوژی فشرده سازی H.265 و H264 هستند که تفاوت های مهمی را در عملکرد این فرمت ها و در واقع تصاویر خروجی آنها ایجاد می کند. مدل های متفاوتی از دوربین ها و دستگاه های ذخیره سازی با فرمت های مختلف را می توانید در سایت دوربین مارکت مشاهده کرده و سفارش خود را ثبت نمایید.

 

h265 دوربین مداربسته

ابزار های دیدن تصاویر تکنولوژی H265

ابزار ها و نرم افزار های بسیاری برای نمایش فایل های تکنولوژی H.265 وجود دارد. این نرم افزار ها مانند یک کلید برای باز کردن و نمایش این فایل ها می باشند که ما چند نمونه از این ابزار ها را برای شما معرفی می کنیم:

  • VLC player
  • AVC HD player
  • GOM  player

به طور کلی می توان گفت با پیشرفت تکنولوژی، ذخیره اطلاعات با فضای کمتر و حجم بالاتر، نیاز کاربران را از طریق فناوری دوربین مدار بسته H264 و دوربین مدار بسته H265  برطرف نموده و سرعت بیشتر انتقال اطلاعات، این سیستم را به روزتر گردانیده است. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان فنی ما تماس حاصل فرمایید.

انتخاب دوربین امنیتی از دوربین مارکت

گروه دوربین مارکت با سابقه ای ده ساله در زمینه فروش دوربین مدار بسته، مشاوره، طراحی و اجرا با افتخار آماده ارائه خدمات با گارانتی محصولات جهت اطمینان شما مشتریان گرامی می باشد. این مجموعه علاوه بر ارائه کالاهای اصل و با کیفیت، قیمت های مناسبی هم برای این محصولات در نظر گرفته است که همین مساله باعث رضایت درصد بالایی از مشتریان شده است.

با کیفیت ترین سیستم های امنیتی شامل دوربین، دستگاه های ضبط کننده ای که از تکنولوژی فشرده سازی H.265 بهره می برند و موارد دیگر را می توانید با مناسب ترین قیمت از دوربین مارکت انتخاب کنید. با ما در تماس باشید و با مشاوره با کارشناسان، بهترین گزینه را با توجه به مقاصد امنیتی خود برگزینید. در بلاگ دیگری از مجموعه دوربین مارکت می توانید درباره آشنایی با منبع تغذیه (آداپتور) دوربین مداربسته اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مشاوره و راهنمایی رایگان با شماره ویژه : 91015108-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *