بلاگ

آشنایی با انواع سنسور دوربین مداربسته

سنسور تصویر دوربین مداربسته

وقتی صحبت از انواع سنسور دوربین مداربسته به میان می آید، پرسش های بسیاری برای کاربران ایجاد می شود. با گسترش استفاده از دوربین های امنیتی در سراسر جهان، شناخت ساختار داخلی و تکنولوژی های این دوربین ها برای کسانی که قصد استفاده از این تجهیزات را دارند، اهمیت زیادی پیدا کرده است و این دوربین ها دیگر دستگاه های پیشرفته ناشناخته ای برای مردم نیستند.

هر دوربین امنیتی با هر فناوری ای که طراحی شده باشد، در نگاه کلی یک دوربین تصویربرداری ساده است که تصاویر محیط را ثبت می کند و به صورت زنده و یا پخش شده برای نظارت بر رفت و آمدها و فعالیت ها به افراد ارائه می کند. انواع حسگر دوربین مداربسته هم بخشی از این سیستم هستند که در داخل این دوربین ها طراحی شده اند تا با دریافت امواج نوری، سیگنال های خروجی تصاویر را ارائه کنند.

در ادامه، تعریف کوتاهی از سنسور دوربین مداربسته خواهیم داشت و سپس انواع ایمیج سنسور دوربین مداربسته را مورد بررسی قرار می دهیم. اگر به شناخت تکنولوژی این حسگرها علاقه مند هستید، ادامه این مقاله می تواند برای شما مفید باشد. هم چنین اگر قصد خرید دوربین های امنیتی با انواع سنسور را برای کاربردهای متنوعی مانند هوشمندسازی خانه خود دارید، می توانید با کارشناسان ما در مجموعه دوربین مارکت در تماس باشید و مشاوره انتخاب گزینه مناسب این دوربین ها را دریافت کنید.

سنسور دوربین مداربسته چیست؟

سنسور دوربین مداربسته چیست؟ سنسور یا همان حسگر دوربین مداربسته در واقع چشم دوربین مداربسته شماست که اطلاعات مورد نیاز برای تشکیل یک تصویر را در دوربین امنیتی فراهم کرده و انتقال می دهد. انواع Image Sensor دوربین مدار بسته، نوری را که به لنز دوربین برخورد می کند دریافت کرده و آن را به سیگنال های الکترونیکی تبدیل می کند و در نتیجه شما می توانید تصاویر فضا را از نگاه دوربین امنیتی خود مشاهده کرده و بر رویدادهای فضا نظارت کنید.

سنسور دوربین در واقع مغز دوربین امنیتی است که مهم ترین بخشی است که قدرت ارائه تصاویر را برای دوربین ممکن می کند و از این نظر است که به عنوان یک فاکتور مهم در انتخاب این تجهیزات امنیتی به شمار می رود. این قطعه بر روی برد دوربین نصب می شود و در دسته های مختلفی طبقه بندی می شود. در ادامه درباره ویژگی های این سنسورها و نیز انواع سنسور دوربین مداربسته صحبت خواهیم کرد.

حسگر دوربین مداربسته

مشخصات حسگر دوربین مداربسته

بهترین سنسور دوربین مداربسته

بهترین سنسور دوربین مداربسته بر اساس اندازه سنسور تصویر و نیز برند سنسور تعریف می شود و بر اساس این ویژگی ها، قابلیت های متفاوت و نیز کاربردهای متفاوتی دارد. سه نوع از اندازه 3/1 اینچی، 2/1 اینچی و 3/2 اینچی سنسور دوربین وجود دارد که کیفیت تصاویر دوربین و نیز وابسته به نوع لنز، زاویه دید دوربین را مشخص می کند.

هر چقدر که سایز سنسور تصویر بزرگ تر باشد، کیفیت تصاویر دوربین بالاتر رفته و باعث عملکرد بهتر در نور کم، کاهش نویز و جزئیات بیشتر تصاویر خروجی می شود. در واقع همان طور که اشاره کردیم، سنسور مهم ترین چیزی است که درباره یک دوربین در نظر گرفته می شود و اندازه سنسور هم مهم ترین ویژگی این قطعه می باشد.

گاهی با وجود استفاده از بهترین نوع این سنسورها، در شرایط نوری کم و یا زیاد، باز هم تصاویر واضحی از دوربین دریافت نخواهیم کرد؛ در این شرایط تکنولوژی WDR دوربین مداربسته برای بهبود کیفیت تصاویر مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع سنسور تصویر دوربین مداربسته

در بررسی انواع سنسور تصویر دوربین مداربسته، اسامی زیادی به چشم می خورد که بر اساس نوع ساختار آن و یا نوع شاتر تقسیم بندی می شوند؛ اما در نگاه کلی، دو دسته اصلی سنسور CMOS و سنسور CCD در این دوربین ها به کار می روند که در ادامه توضیحات بیشتری درباره آنها خواهیم داد.

وضوح تصویر، فرمت سنسور، اندازه پیکسل ها و موارد دیگر، عواملی هستند که این دسته بندی را شکل می دهند و در نهایت هدف یکسانی را دنبال می کنند. آشنایی با انواع حسگر تصویر در دوربین مداربسته راهی برای شناخت بهتر انواع دوربین ها و تصمیم گیری بهتر درباره انتخاب این مدل های متفاوت می باشد.

سنسور CMOS

سنسور CMOS یا Complementary metal-oxide-semiconductor یا حسگر نیمه هادی اکسید فلزی مکمل یکی از انواع حسگر دوربین مداربسته است که نور وارده را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. این تراشه ها که حساس به نور هستند، با پردازش پیشرفته تصاویر، امکان ارائه تصاویری باکیفیت را فراهم می کنند.

سنسور CCD

سنسور CCD یا Charged Coupled Device یا دستگاه بار جفت شده نیز نوعی دیگر از این سنسورهای تصویر در معرفی انواع حسگر تصویر دوربین مداربسته است که عملکردی مشابه با سنسورهای تصویر دیگر در دوربین دارد و امروزه تنها برای هدف های خاصی به کار می رود. امروزه سنسورهای CMOS رواج بیشتری داشته و به طور گسترده در دوربین های امنیتی به کار می رود.

انواع سنسور دوربین مداربسته

بهترین نوع سنسور در دوربین مداربسته

مشخصات انواع حسگر دوربین مداربسته

در جدول زیر انواع حسگر دوربین مداربسته و ویژگی های آنها را بیان کرده ایم تا با مقایسه این مشخصات، درک بهتری از این سنسورها و کیفیت آنها داشته باشید.

 

جدول مشخصات انواع سنسور تصویر دوربین مداربسته

ویژگی

CMOS

CCD

حساسیت

متوسط بالا

رزولوشن تصویر

بالا

بالا

مصرف انرژی

کم

بالا

نویز

متوسط

بالا

قیمت پایین تر

بالاتر

 

انتخاب انواع سنسور دوربین مداربسته دوربین دوربین مارکت

انواع سنسور دوربین مداربسته را می توانید در سایت مجموعه دوربین مارکت با قیمت های مناسب مشاهده کنید و یا با کارشناسان ما در این شرکت در تماس باشید و با دریافت مشاوره، بهترین نوع از این دوربین ها را انتخاب کنید. این مجموعه که سابقه زیادی در فروش تجهیزات امنیتی به ویژه دوربین دارد، ارائه گارانتی معتبر، برندهای اورجینال و قیمت های مناسب به کاربران را به عنوان تعهد و شعاری برای برند خود می شناسد.

با شماره های موجود در سایت با مشاوران دوربین مارکت در ارتباط باشید.

در بلاگ دیگری از مجموعه دوربین مارکت نیز درباره تفاوت دوربین مداربسته HD و FULL HD بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *