بلاگ

اصطلاحات دوربین مداربسته

اصطلاحات دوربین مداربسته

در دوربین مدار بسته IP به‌معنای درجه محافظت در قبال نفوذ است نه تحت شبکه , که دربرگیرنده حروف IP است و به‌دنبالش دو عدد میاید و بطور اختیاری یک حرف نیز میتواند بعد این دو عدد بیاید ( نمونه : IP66 یا این که IP69K ) . همانگونه که در استاندارد جهانی IEC 60529 تعریف شده , IP میزان محفوض بودن در قبال دخول اشیای جامد ( دربرگیرنده دست و انگشت اشخاص ) , گردوخاک , تماس تصادفی و آب را درجه‌بندی می نماید . این استاندارد تلاش دارد داده ها بیشتری نسبت به واژهای بازاریابی مبهمی مانند ضدآب , به مصرف‌کنندگان سیستم های امنیتی و دوربین مدار بسته ارائه دهد .

دوربین مدار بسته درحال ضبط دائما در حال اخذ نویزهایی که به وسیله دستگاه‌های اطرافش یا دیگر مدارات درون خودش تولید می گردند , است . این نویزهای مو جود در اطراف بوسیله دوربین مداربسته , همراه با تصویربرداری اخذ شده و منجر می‌گردد عکس‌ها یا این که فیلم‌های ضبط شده به وسیله دوربین مداربسته برفکی و تار شوند .

DNR یا این که Digital Noise Reduction یک قابلیت و امکان دوربین مدار بسته است که به صورت دیجیتال نویزهای تصویر را ازبین میبرد . 3D – DNR نوعی پیشرفته‌تر از این تکنولوژی است که نویزها را بطور خیلی موثرتر چه بسا در حالتی که روشنایی محیط کم است , از تصویر غربال می‌نماید .

جهت از میان بردن تاثیرات منفی روشنایی مادون قرمز ( بعنوان یکی‌از نورهای طبیعی محیط ) در زمان تصویربرداری دوربین مدار بسته در طول روز , یک فیلتر نور و روشنایی مادون قرمز ( IR Cut Filter ) در مقابل سنسور دوربین مداربسته نصب می گردد . فیلتر به طیف نورهای مجاز اجازه رد شدن و رسیدن به سنسور تصویردوربین مدار بسته را میدهد .

دنیای نظارت تصویر درحال جنبش در جهت وضوح تصویر مگاپیکسل است . امروزه می توانید گستره متعددی از دوربین های مدار بسته با وضوح تصویر مگاپیکسل را بیابید .

مگاپیکسل به تعداد پیکسل‌های موجود در تصویر دوربین مدار بسته اشاره داراست . از ضرب تعداد پیکسل‌های مو جود در طول و عرض تصویر دوربین مدار بسته , تعداد کل پیکسل‌های موجود در تصویر دوربین مداربسته به‌دست می‌آید.

HDCVI یا High Defination Composite Digital Interface یکی از روش های رایج برای برداشت , ضبط و ارسال تصاویر دوربین مدار بسته HD در بستر آنالوگ بوسیله کابل کواکسیال هست . منظور از بستر آنالوگ ; کابل کواکسیال , فیش BNC و سیستم ذخیره‌سازی مورد استفاده در سیستم‌های امنیتی آنالوگ ( DVR ) است .

از لحاظ فنی , HDCVI را می بایست ورژن بروزشده HDSDI بنامیم , چون مهم ترین نقص‌ وارد بر فناوری قدیمی HDSDI یعنی عدم قابلیت و امکان ارسال تصاویر دوربین مداربسته تا فواصل بیشتراز ۱۰۰ متر , در آن رفع شده و می‌توان تصاویر دوربین مداربسته را از روش کابل کواکسال تا ۵۰۰ متر ارسال نمود .

دوربین مارکت در زمینه فروش دوربین مداربسته داهوا ، دوربین مداربسته هایک ویژن ، پکیج دوربین مداربسته ، دوربین مداربسته بیسیم فعالیت دارد .

شاتر پرده‌ای متحرک است که در مقابل گیرنده تصویر دوربین مدار بسته قرار میگیرد و بازدارنده وصال فروغ به آن میگردد . شاتر در هنگام تصویربرداریدوربین مداربسته از جلو لنز کنار می رود . برای تصویربرداری به وسیله لنز می بایست برای شاتر یک فاصله‌ی زمانی را تعریف نمود که‌این زمان به نوع کیفیت دوربین مدار بسته مربوط است . بطور نمونه برای دوربین های مدار بسته تحت شبکه ( IP ) باکیفیت تصویر 1D فاصله‌ی زمانی مختلفی با دوربین های مداربسته با وضوح تصویر 5 مگاپیکسلی تعریف شده که سرعت تصویربرداری را به وسیله لنز به زبان ساده بیان میکند .

این مدل لنزها که به لنز وریفوکال یا این که متغیر معروف‌اند , در مقایسه با لنزهای ثابت , به شما قابلیت و امکان تهیه و تنظیم فاصله‌ی کانونی را در یک بازه زمانی معین می دهند . شما از طریق تهیه و تنظیم لنز میتوانید زاویه دید دوربین مدار بسته را در بین فاصله کانونی مجاز تغییر و تحول دهید . به عنوان مثال از طریق نصب یک دوربین مدار بسته با لنز وریفوکال 2 . 8 به 12 میلیمتر بر روی یک CCD 1/3 ” شما خواهید توانست زاویه دید دوربین مداربسته را میان 86 درجه تا 25 درجه تهیه و تنظیم نمائید . دقت نمائید که با تهیه و تنظیم لنز دوربین مدار بسته بر روی 2 . 8 میتوانید محدوده 86 درجه را تصویر بگیرید و هرچه عدد 2 . 8 را فراتر ببرید پهنای تصویر کمتر شده و تصویردوربین مداربسته زوم تر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *