اخبار

دوربین مداربسته بی سیم

دوربین بی سیم wireless-300x225

در این مقاله از دوربین مارکت به معرفی دوربین مداربسته بی سیم و انواع آن می پردازیم .

دوربین مداربسته بی سیم یا  وایرلس ، نوعی از دوربین های مداربسته است که سیگنال های صوتی و ویدیویی را از طریق امواج رادیویی انتقال می دهد. در واقع دوربین مداربسته بی سیم، تصاویر را ثبت کرده و از طریق امواج رادیویی، آن ها را به دستگاه گیرنده یا سرور مرکزی انتقال می دهد . این نوع از دوربین های مداربسته نیازی به سیم و کابل کشی ندارد. دوربین های مداربسته بی سیم امروزه بسیار محبوب و پرکاربرد شده اند.

هر چند انتقال تصویر در دوربین های مداربسته بی سیم، بدون اتصال سیم انجام می گیرد، ولی این دوربین ها برای تامین برق خود از یک سیم استفاده می کنند. اگر بخواهید دوربین مداربسته اصلا سیم نداشته باشد، باید از نوع شارژی آن استفاده کنید. این نوع از دوربین های مداربسته مجهز به یک باتری هستند که به صورت دوره ای شارژ می شود.

دوربین مداربسته بی سیم به علت عدم نیاز به کابل کشی، نصب آسان و کم هزینه ای دارد اما به علت تکنولوژی ساخت قیمت آن نسبت به دوربین های سیم دار بالاتر است. مزیت دیگر دوربین مداربسته بی سیم انعطاف پذیر بودن محل نصب آن است، این نوع از دوربین مداربسته در هر مکانی که امکان نصب دوربین معمولی نباشد، نصب می شود. جابجایی این دوربین ها به علت نداشتن سیم کشی، بسیار آسان است.

انواع دوربین مداربسته بی سیم :

در حالت کلی، دوربین مداربسته بی سیم به دو نوع تقسیم بندی می شود: آنالوگ و دیجیتال. در ادامه توضیحاتی در مورد هر کدام از این دوربین ها ارایه می شود.

دوربین مداربسته بی سیم آنالوگ

انتقال صدا و تصویر در دوربین مداربسته بی سیم آنالوگ، توسط امواج و فرکانس های رادیویی انجام می گیرد. محدوده انتقال تصاویر در دوربین مداربسته بی سیم آنالوگ ۹۱ متر است. اگر در محیط مورد نظر موانعی مانند دیوار، در و مبلمان وجود داشته باشد، این محدوده کاهش می یابد.

فرکانس های عملیاتی دوربین مداربسته آنالوگ، ۹۰۰MHz ،۲.۴ GHT ،۵.۸ GHz می باشد. در حال حاضر بیشتر این دوربین های مدار بسته آنالوگ در فرکانس ۲.۴GHZ فعالیت می کنند. اکثر روترهای خانگی، تلفن های بی سیم، دسته های کنسول بازی و مایکروویوها نیز در همین محدوده ی فرکانس کار می کنند. در این شرایط امکان تداخل این امواج و بروز مشکل وجود دارد. فرکانس ۹۰۰MHz با فرکانس این لوازم و مودم اینترنت تداخل نمی کند و مناسب تر است.

مزایای دوربین مداربسته بی سیم آنالوگ

هزینه : از نظر هزینه این نوع از دوربین های مداربسته، ارزان تر از نوع دیجیتال است.
امکان استفاده از چند دستگاه گیرنده برای هر دوربین: سیگنالی که از هر دوربین مداربسته بی سیم آنالوگ فرستاده می شود، می تواند توسط تعداد زیادی از دستگاه های گیرنده که در محل های مختلفی قرار گرفته اند، دریافت و نمایش داده شود.

معایب دوربین مداربسته بی سیم آنالوگ

امکان تداخل امواج : فرکانس ارسالی از دوربین مداربسته آنالوگ، با فرکانس های دستگاه هایی مثل مایکروویو، تلفن های بی سیم و کنسول های بازی تداخل پیدا می کند.
عدم وجود نشانگر قدرت سیگنال: این نوع از دوربین های مداربسته هیچ نشانگری برای نشان دادن قدرت سیگنال ندارند. (نمونه این علامت، نشانگر قدرت سیگنال در تلفن های همراه است)
امکان دریافت امواج توسط سایر دستگاه ها: به دلیل آن که فرکانس دوربین مداربسته بی سیم آنالوگ با سایر دستگاه ها مشابه است، امکان دریافت سیگنال های آن توسط گیرنده های دستگاه های دیگر وجود دارد.
ارتباط یک طرفه: در این نوع از دوربین های مداربسته، دوربین سیگنال ها را به دستگاه گیرنده یا سرور مرکزی می فرستد، ولی امکان ارسال سیگنال از دستگاه گیرنده به دوربین مداربسته آنالوگ وجود ندارد.

دوربین مداربسته بی سیم دیجیتال :

انتقال صدا و تصویر در دوربین های مداربسته بی سیم دیجیتال، از طریق بسته های دیجیتالی کدگذاری شده که با پهنای باند اینترنت منتقل می شوند انجام می گیرد.

مزایای دوربین مداربسته بی سیم دیجیتال

محدوده عملیاتی گسترده: اگر مانعی بین دوربین مدار بسته دیجیتال و دستگاه گیرنده وجود نداشته باشد، امکان انتقال صدا و تصاویر با برد بالا تا ۱۳۷ متر وجود دارد.
کیفیت بالا: دوربین مداربسته دیجیتال می تواند تصاویر با کیفیت تری در مقایسه با نوع آنالوگ آن ارسال کند.
ارتباط دو طرفه: در دوربین های بی سیم دیجیتال، علاوه بر دوربین، دستگاه دی وی آر نیز می تواند سیگنال ارسال کند.
قابلیت کنترل بالا: یکی از قابلیت های دوربین مداربسته دیجیتال این است که امکان کنترل از راه دور دارد. این قابلیت در مواردی مثل روشن و خاموش کردن منبع روشنایی و … مورد استفاده قرار می گیرد .
امکان استفاده از چند دستگاه گیرنده برای هر دوربین: در سیستم دوربین مداربسته دیجیتال، امکان ارسال تصاویر ضبط شده از یک دوربین به تعداد زیادی از دستگاه گیرنده (DVR) وجود دارد.
سرعت بالا: این تکنولوژی امکان انتقال حجم بسیار بیشتری از اطلاعات با سرعتی به مراتب بالاتر را فراهم می آورد.
عدم تداخل امواج: فرستنده های دوربین مداربسته بی سیم دیجیتال، حساسیت کمتری نسبت به نویز و شرایط محیطی دارند.

موارد استفاده از دوربین مداربسته بی سیم :

۱) نظارت منازل

دوربین های امنیتی بی سیم هر روز محبوب تر می شوند. قیمت آن ها نسبتا مناسب است. این دوربین ها برای کسانی که خانه ای را اجاره کرده اند، بسیار ایده آل است، در این شرایط نیازی به سیم کشی در خانه نمی باشد، آسیب کمتری به ساختمان وارد می شود و مستاجر در صورت نقل مکان می تواند آن را با خود با ساختمان بعدی ببرد.

۲) نظارت بر ساختمان های جانبی منازل و ادارات

یکی از مواردی که دوربین مداربسته بی سیم می تواند بسیار کارآمد باشد، نظارت بر ساختمان های جانبی است. دوربین نصب شده در ساختمان جانبی، تصاویر ضبط شده را از طریق سیگنال به دستگاه گیرنده، در ساختمان اصلی ارسال می کند.

۳) اجرای قانون

پلیس می تواند دوربین مداربسته بی سیم را به آسانی در مکان های مشکوک نصب کرده و فعالیت مظنونین را تحت نظر قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *